Příznaky dehydratace – Co dehydratace způsobuje a jak se jí zbavit

Teplé počasí s sebou přináší myšlenky na chladný oceánský vánek, podřimování v houpací síti a popíjení velké sklenice limonády. Nyní se držte mentální představy o této limonádě, protože léto je také obdobím, kdy byste se měli mít na pozoru před dehydratací: nedostatkem dostatečného množství vody ve vašem těle, konkrétně ve vašich buňkách a krevních cévách. 

Dokonce i ztráta malého množství, pouhých 1,5 % vody v těle, může způsobit příznaky. Tyto příznaky mohou být tak jednoduché jako mírná bolest hlavy nebo dehydratace může přispět k život ohrožujícímu onemocnění, jako je úpal (hypertermie).

Přirozenou reakcí vašeho těla na nedostatečnou hydrataci je žízeň. Na žízeň byste měli okamžitě reagovat pitím tekutin – nejlépe vody. Pijte dostatek vody, abyste nepocítili žízeň! Voda má nula kalorií!

Co dělá voda pro vaše tělo?

Přibližně 55 % až přibližně 78 % vašeho těla je tvořeno vodou. Novorozenci tvoří asi 78 % vody, roční dítě 65 %, dospělí muži asi 60 % a dospělé ženy asi 55 %. Váš mozek se skládá ze 73 % z vody, stejně jako vaše srdce. Vaše kosti tvoří 31 % vody, svaly a ledviny 79 % a kůže 64 %. Neuvěřitelných 83 % vody tvoří vaše plíce.

Voda pomáhá:

  • Podporuje trávení a zbaví se odpadu.
  • Tvoří sliny (které potřebujete sníst).
  • Dodává kyslík do celého těla.
  • Uklidňuje kosti.
  • Reguluje tělesnou teplotu.

Voda je pro vaše tělo důležitá, zvláště v teplém počasí. Chrání vaše tělo před přehřátím. Když cvičíte, vaše svaly vytvářejí teplo. Aby se vaše tělo nespálilo, musí se tohoto tepla zbavit. Hlavním způsobem, jak se tělo v teplém počasí zbavuje tepla, je pot. Když se pot odpařuje, ochlazuje tkáně pod ním. Velké pocení snižuje hladinu vody v těle a tato ztráta tekutin ovlivňuje normální tělesné funkce. Pít vodu!

Co způsobuje dehydrataci?

K dehydrataci dochází, když nepijete dostatek vody nebo když rychle ztrácíte vodu, například pocením, zvracením a/nebo průjmem. Některé léky, jako jsou diuretika (pilulky na vodu), mohou vést ke zvýšenému močení a dehydrataci.

Komu hrozí dehydratace?

Každý se může dehydratovat, pokud se o sebe nestará a nepije vodu. Nicméně kojenci a děti, zvláště když jsou nemocní, jsou vystaveni vyššímu riziku, protože nemusí být schopni sdělit, že mají žízeň. Sledujte množství tekutin, které vaše děti přijímají.

Starší dospělí jsou také vystaveni vyššímu riziku. Zásoby tekutin v jejich těle se zmenšují a schopnost jejich těla říct jim, že mají žízeň, nefunguje tak efektivně. To znamená, že v těle nenosí tolik vody a nedokážou tak snadno rozpoznat, kdy mají žízeň. Pokud pečujete o staršího jedince, zejména toho, kdo může mít problémy s pamětí, nabízejte mu často pití. I když trpí nepříjemnou infekcí, jako je UTI ( infekce močových cest ), stále potřebují konzumovat tekutiny.

Jaké jsou příznaky dehydratace? Jaký je pocit dehydratace?

Pokud máte podezření, že jste vy nebo někdo jiný vážně dehydratovaný, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

Mezi příznaky dehydratace patří:

  • Bolest hlavy, delirium, zmatenost.
  • Únava.
  • Závratě, slabost, točení hlavy.
  • Sucho v ústech a/nebo suchý kašel.
  • Vysoká srdeční frekvence, ale nízký krevní tlak.
  • Ztráta chuti k jídlu, ale možná touha po cukru.
  • Zčervenalá (červená) kůže. Oteklé nohy. Svalové křeče.
  • Nesnášenlivost tepla nebo zimnice.
  • Zácpa.
  • Tmavě zbarvené čůrání (moč). Vaše čůrání by mělo mít světle čirou barvu.

Nejlepší způsob, jak porazit dehydrataci, je pít, než dostanete žízeň. Pokud počkáte, až budete mít žízeň, už jste dehydratovaní.

Jaké jsou úrovně dehydratace?

Dehydratace může být klasifikována jako:

  • Mírný. Jen musíte více tekutin přijímat perorálně (ústy). Pijte vodu, ale nahraďte tekutiny nápojem, který obsahuje elektrolyty, pokud zaznamenáte výrazné pocení nebo ztráty tekutin v důsledku zvracení a průjmu. Po pěti nebo 10 minutách byste se měli cítit lépe.
  • Mírný. Střední dehydratace vyžaduje IV (intravenózní hydrataci). Dostanete to v urgentní péči, na pohotovosti nebo v nemocnici.
  • Těžký. Pokud jsou vaše příznaky dehydratace závažné, navštivte poskytovatele zdravotní péče. Zavolejte 155 nebo jděte na pohotovost.

Pokud navštěvujete poskytovatele zdravotní péče, zjistí, na jaké úrovni jste, aby vám mohl přiřadit léčbu.

Jak se léčí dehydratace?

Pít vodu. Můžete také zkusit zvýšit hydrataci pomocí perorálních rehydratačních sáčků – prášků, které smícháte s vodou.

Jak dlouho trvá, než příznaky po požití vody ustanou?

Příznaky dehydratace se mohou zlepšit již za pět až 10 minut.

Jak zabráním dehydrataci?

Kolik vody přesně potřebujete? To závisí na vaší váze, věku, úrovni aktivity, věku, klimatu vašeho prostředí a dalších faktorech. Lidé s cukrovkou, srdečními chorobami, cystickou fibrózou a dalšími onemocněními mohou být opatrní. Množství vody, které potřebujete, může také záviset na klimatu a oblečení, které máte na sobě. Ačkoli standardní doporučení je osm sklenic vody denně (asi 2,2 litru nebo 2,3 litru denně pro dospělou ženu a asi 3 litry nebo 3,2 litru denně pro dospělého muže), poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste si potvrdili správné množství vy.

Sledujte, kolik tekutin vypijete. Pijte vodu po celý den, včetně jídla. Vyhněte se sodovce, alkoholu a kofeinovým nápojům. Jedním ze způsobů, jak se ujistit, že jste správně hydratovaní, je kontrola moči. Pokud je čirá, světlá nebo slámově zbarvená, je to v pořádku. Pokud je tmavá, pijte dál!

Které nápoje tělo hydratují a které odvodňují?

Některé nápoje jsou v prevenci dehydratace lepší než jiné. Voda je vše, co potřebujete, pokud plánujete být aktivní při aktivitě nízké nebo střední intenzity, jako je chůze pouze hodinu nebo méně. Pokud plánujete cvičit déle, nebo pokud předpokládáte, že budete na slunci déle než několik hodin, možná budete chtít hydratovat nějakým druhem sportovního nápoje. Ty nahrazují nejen tekutiny, ale také elektrolyty jako sodík a draslík, které se ztrácí pocením. Příliš mnoho nebo příliš málo sodíku a draslíku v těle může způsobit potíže. Svalové křeče mohou být způsobeny nedostatkem elektrolytů.

Pro optimální hydrataci se nedoporučují nápoje obsahující alkohol nebo kofein. Tyto tekutiny mají tendenci vytahovat vodu z těla a podporovat dehydrataci. Ovocné džusy a ovocné nápoje mohou obsahovat příliš mnoho sacharidů, příliš málo sodíku a mohou vám zatěžovat žaludek.

Dostatečná hydratace udrží vaše letní aktivity bezpečnější a mnohem příjemnější. Uchovávejte další džbán vody v chladničce a přidejte čerstvé citrony, limetky, okurku nebo mátu pro trochu chuti.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *